מהו גישור?

גישור הוא הליך שבו שני צדדים שיש ביניהם סכסוך פונים למגשר כדי לפתור את הסכסוך במקום לבית המשפט. בהליך הגישור כל צד יספר למגשר את הצד שלו והמגשר ימקד אותו לבחון את הרצונות שעומדים מאחורי הטענות שלו. תפקידו של המגשר הוא לראות לא רק את הטענות המשפטיות אלא גם את האדם שבו מדובר ואת התוצאה שהאדם המיוחד הזה חפץ בה.

המגשר ינסה להוביל את שני הצדדים למציאת פתרון שמקובל על שניהם.

למה כדאי לבחור בגישור במקום בהליך משפטי?

ישנן כמה יתרונות בבחירה בהליך גישור במקום הליך משפטי.

היתרון הראשון הוא החיסכון. הליך משפטי הוא הליך שבו כל צד משלם כסף רב לעורכי דין, התובע משלם אגרות, משלמים לעדים ולמומחים וההוצאות רק טופחות וטופחות, בעוד שבהליך גישור משלמים הצדדים ביחד למגשר אחד ובזה מסתכמות כל ההוצאות. החיסכון הנוסף הוא חיסכון בזמן, בהליך משפטי יקח זמן להגיש כתב תביעה, יקח זמן להגשת כתב הגנה, יקח זמן עד הדיונים וכו'. רק הזמן שיקח להגיע לדיון ראשון בבית המשפט יכול לקחת עד שנה! בגישור לעומת זאת ההליך יכול להסתיים במהירות. לרוב בכמה פגישות בודדות תגיעו להסכם ותסיימו את הפרשה בלי כל בזבוז של זמן.

היתרון השני הוא היחס.

בעוד בית המשפט בודק רק עובדות משפטיות, הגישור בודק גם את האדם שבסכסוך ואת הרצונות שלו. במקרים רבים מה שמפריע לכל אחד מצדדי הסכסוך אינו הדבר שבמחלוקת משפטית, אלא רצון להשיג משהו שאינו בגדר החוק היבש וניתן דוגמה: קבלן מכר לאדם דירה ויש טענות לגבי תקינות של מערכות בדירה, הקבלן שמאחוריו כל האישורים הרשמיים לתקינות המערכות טוען שהוא בנה כמו שצריך בעוד הקונה טוען ש"האמבטיה לא בסדר". בית משפט במקרה כזה יבחן עניינית את נושא האמבטיה וימנה מומחה שיקבע האם האמבטיה תואמת את המפרט עליו התחייב הקבלן ויבדוק את תקינותה, לעומת זה בהליך הגישור, יבדוק המגשר האם האמבטיה היא באמת הנושא שמציק לקונה או שאולי מציק לו ששכנו קיבל ארון יפה יותר בחדר האמבטיה. בהרבה מקרים יוכל המגשר למצוא פתרון שירצה את הקונה ולא יכביד על המוכר ובכך שניהם יצאו מרוצים.

היתרון השלישי הוא הקשר בין הצדדים.

הליכה לבית המשפט היא הליכה למלחמה בצד השני ותמיד תשאיר משקעים בין הצדדים. הגישור בהיותו מבוסס על הידברות והגעה להסכם מתוך שמיעה של הצדדים האחד את השני, יוביל לכך ששני הצדדים יוכלו לסיים את המחלוקת ללא משקעים אישיים ביניהם ויוכלו להמשיך ולבנות קשר טוב ביניהם. בעסקים המשמעות היא שהמוכר לא מאבד לקוח ואפילו יקבל פידבק חיובי, בגירושין המשמעות היא שהילדים יפגעו פחות והצדדים ימשיכו בקשר שיואיל לילדים וכו'.

ישנם יתרונות נוספים לגישור, אולם מספיק ביתרונות שהבאנו כאן כדי להבין שעדיף גישור על פני בית משפט.

ההבדל בין הליך גישור להליך בוררות:

הליך בוררות הוא הליך בו שני הצדדים מסכימים על בורר ונותנים לו כח כמו לשופט. בסיום ההליך הבורר יתן פסק דין שכוחו יותר מפסק דין של שופט מאחר וקשה עד כמעט בלתי אפשרי לערער עליו. הגישור לעומת זאת, הוא הליך בו אין "פסק דין", המגשר אינו שופט או מחליט אלא הצדדים הם שמחליטים לבוא להסדר ולחתום עליו. היה ולא מצאו דרך משותפת עליה יוכלו להסכים, לא יחתם הסכם והדבר לא ימנע מהם לגשת עם הנושא לבית המשפט.

חשוב לציין בנושא זה, שבהסכמה על הליך הגישור מתחייבים הצדדים שלא להפעיל הליך משפטי כל זמן שהליך הגישור ממשיך וכך יכולים הם להיות בטוחים שהצד השני לא יפעל נגדם בתקופת הליך הגישור.

חשיבות בבחירת המגשר/ת:

חשוב שהמגשר/ת שתבחרו יהיו מומחים בתחום המדובר, עורכי דין המכירים את התחום בחוק בו קיים הסכסוך יוכלו לבחון את הנושא גם מבחינה משפטית וגם מבחינת האנשים שבאים לגישור. חשוב גם שהמגשר לא יהסס להפנות לקבלת חוות דעת ושיעבוד עם מומחים מהימנים בתחומים שונים ויתנו את המענה לשאלות מקצועיות שעולות במהלך הגישור.
לפגישת הכרות חינם
התקשרו עכשיו
08-9966001

- גישור -
מהו גישור ומדוע כדאי לבחור בו

 
השתקפות - המרכז לגישור  •   רח' הבנאים 9, ת.ד. 15261 אשדוד  •  טלפון: 08-9966001  •  מייל: office@hmgr.co.il