ההחלטה להביא לידי סיום הנישואין אינה החלטה פשוטה ולעיתים היא מורכבת מאד. התוצאות של החלטה זו אינן משפיעות רק  על המשך יחסי בני הזוג בלבד אלא משליכה על כל התא המשפחתי בכללותו ובפרט על הילדים. הילדים רגילים למסגרת של משפחה קרובה וחמה וחיים משותפים עם ההורים והאחים תחת קורת גג אחת ובעת גירושין חיי הילדים ישתנו בצורה קיצונית.

כאשר נוצר משבר בזוגיות והוחלט כי הנישואין מגיעים לידי סיום, חשוב לזכור כי ההחלטה להתגרש משפיעה לא רק על בני הזוג אלא גם על הילדים. בחירת הדרך כיצד לבצע את פירוק התא המשפחתי תשפיע בצורה רבה על ההליך, ובחירת דרך נכונה אשר תיטיב עם הילדים בכניסתם למצב שאינו פשוט, צריכה להיות בראש ובראשונה השיקול המנחה של ההורים. ההשפעות של בחירת מתווה נכון לפירוק התא המשפחתי הן ארוכות טווח מכיוון שהילדים נאלצים להיגרר להליך זה ולחיות עם תוצאותיו משך שנים רבות.

כאשר הורה פונה לבית המשפט ומתחיל בתהליך הגירושין, כל אחד יוצא ל"מלחמה" ומעוניין לפגוע בצד השני עד כמה שניתן על מנת שהוא ירוויח יותר. ישנם זוגות הרוצים לגרום סבל רב לבן הזוג השני וזאת באמצעות השמצות של בן הזוג כהורה אשר לא מתפקד כראוי כלפי הילד והסתה של הילדים כלפיו על מנת לגרום ליחסים מעורערים. באמצעות כך חותר ההורה להשיג כי בית המשפט ייתן לו משמורת מלאה על הילדים ובכך לפגוע בבן/בת הזוג.

לעיתים רבות אחד מבני הזוג רוצים "להעניש" את בן הזוג האחר בעקבות סכסוכים נוספים הנוצרים ביניהם והאמצעי הנוח/קל ביותר הוא שימוש בילדים. הורים רבים מסרבים לתת להורה האחר לראות את הילד, לעיתים ההורים משתמשים בילד כמתווך ביניהם ושימוש בילד כערוץ תקשורת על מנת להעביר מסר לאחר ובזמן שההורים עסוקים בלהט המלחמה זה מול זה הם אינם מתפנים לשים לב כיצד המלחמה הזו משפיעה על הילדים.

הליך הגירושין יכול לגרום לתגובות שונות אצל ילדים לדוגמא: דיכאון, כעס, התנתקות מהסביבה, ירידה בלימודים ותגובות נוספות אשר לעיתים יכולות להיות קיצוניות ביותר.
 
אלטרנטיבה המתפתחת בשנים האחרונות לפתרון סכסוכים משפחתיים ואף זוכה לתמיכה גבוהה בקרב שופטי בית המשפט לענייני משפחה, היא הליך גישור. הליך גישור הוא הליך  אשר ההורים בוחרים בו בהסכמה. שני הצדדים מגיעים יחדיו למגשר  ניטראלי אשר בוחן את טובת הצדדים וחותר להגעה להסכם משותף אשר יטיב עם התא המשפחתי אל אף פירוקו.

בהליך הגישור, אין כופים רצונות של אחרים, לא מנסים לפגוע אחד בשני, ההידברות בין הצדדים היא פתוחה וחופשית וכך מוודאים כי ערוץ התקשורת נשאר פתוח וחיובי. בשמירה על ערוץ תקשורת פתוח בין בני הזוג הניצים, ימנע הליך הגישור מבני הזוג להשתמש בילדים כמתווכים וכך יוריד מעליהם עול כבד של "תיווך" בין ההורים.
מטרת הגישור היא להביא את בני הזוג לידי הסכם לטווח ארוך ומתן מענה לכל הצרכים של התא משפחתי תוך שהסכם זה משקף את רצון הצדדים.

ילדים אשר משותפים בהליך הגישור בצורה נכונה המלווה בתמיכה רגשית, מקבלים בצורה טובה יותר את הפרדה של הוריהם ואת פירוק התא המשפחתי.
הליך הגישור חוסך מהילדים את הצורך לצדד בהורה מסוים ומעודד את המשך מערכת היחסים החשובה בין ההורים לילדים ותורם להמשך התפתחותם.

הליך הגישור במרכז "השתקפות" מלווה במומחים מקצועיים מתחומים שונים אשר מטרתם לעזור לבני הזוג ולילדים להתמודד עם ההליך ולעבור אותו בצורה הטובה ביותר עבורם.
מרכז "השתקפות" מציע ליווי צמוד של מומחים רבים כגון יועצת זוגית ומשפחתית, יועצים פיננסיים ועוד.

 
לפגישת הכרות חינם
התקשרו עכשיו
08-9966001

- גישור -

הליך גישור – למען הילדים

 
השתקפות - המרכז לגישור  •   רח' הבנאים 9, ת.ד. 15261 אשדוד  •  טלפון: 08-9966001  •  מייל: office@hmgr.co.il